Men’s FIH Hockey Junior World Cup 2021 Live Streaming & TV Channels

Men’s FIH Hockey Junior World Cup 2021 Live Streaming & TV Channels

Star Sports to broadcast live coverage of Men’s FIH Hockey Junior World Cup 2021 in India and its subcontinent regions – Bhutan, Maldives, Nepal, Bangladesh, Afghanistan, and Sri Lanka; whereas, the live streaming of the Men’s Junior World Cup 2021 will be available on Disney+ Hotstar website and mobile app. Star Sports 1, Star Sports 1 HD, and Star Sports 3 will telecast FIA Hockey Junior World Cup 2021 live stream in India. The Men’s FIH Hockey Junior World Cup 2021 is scheduled to start from November 24, 2021, to December 5, 2021, and will be held in India.

PTV Sports and Pakistan’s First Private HD Sports TV Channel ASports HD to broadcast the live coverage of FIH Junior Hockey World Cup 2021. Whereas in the MENA Counties, BeIN Sports holds the official rights of the tournament. For the fans in the USA and UK, they can watch all the hockey matches live on ESPN and Sky Sports.

In 1979, the FIH Hockey Junior World Cup for Men was established. Every four years, the world cup is held. The FIH Hockey Junior World Cup for Men 2021 will be held in Bhubaneshwar, India, in 2021.  On November 30, 2021, the Classification Round will take place. On December 1, 2021, the Medal Round will take place. On December 1, 2021, the quarter-finals will also take place. The Men’s FIH Hockey Junior World Cup 2021 Semifinals will be contested on December 3, 2021, while the Finals will be held on December 5, 2021.

 

Pool A

 

  • Belgium
  • Chile
  • Malaysia
  • South Africa

 

Pool B

 

  • Canada
  • France
  • India
  • Poland

 

Pool C

 

  • South Korea
  • Netherlands
  • Spain
  • United States of America

 

Pool D

 

  • Argentina
  • Egypt
  • Germany
  • Pakistan

 

 

FIH Men’s Junior Hockey World Cup 2021 Fixtures, Schedule, Date, Time

 

 

Pool A Preliminary Round

 

November 24, 2021: Belgium vs South Africa 9:30 Am IST

 

November 24, 2021: Malaysia vs Chile 12:00 Pm IST

 

November 26, 2021: South Africa vs Chile 9:30 Am IST

 

November 26, 2021: Malaysia vs Belgium 12:00 Pm IST

 

November 27, 2021: Belgium vs Chile 9:30 Am IST

 

November 27, 2021: South Africa vs Malaysia 14:30 Pm IST

 

 

Pool B Preliminary Round

 

November 24, 2021: Canada vs Poland 17:00 Pm IST

 

November 24, 2021: India vs France 19:30 Pm IST

 

November 25, 2021: France vs Poland 17:00 Pm IST

 

November 25, 2021: Canada vs India 19:30 Pm IST

 

November 27, 2021: France vs Canada 17:00 Pm IST

 

November 27, 2021: India vs Poland 19:30 Pm IST

 

 

Pool C Preliminary Round

 

November 25, 2021: Netherlands vs South Korea 12:00 Pm IST

 

November 25, 2021: Spain vs United States 14:30 Pm IST

 

November 26, 2021: South Korea vs United States 14:30 Pm IST

 

November 26, 2021: Spain vs Netherlands 17:00 Pm IST

 

November 28, 2021: South Korea vs Spain 12:00 Pm IST

 

November 28, 2021: Netherlands vs United States 14:30 Pm IST

 

 

Pool D Preliminary Round

 

November 24, 2021: Germany vs Pakistan 14:30 Pm IST

 

November 25, 2021: Argentina vs Egypt 9:30 Am IST

 

November 26, 2021: Argentina vs Germany 19:30 Pm IST

 

November 27, 2021: Pakistan vs Egypt 9:30 Am IST

 

November 28, 2021: Pakistan vs Argentina 17:00 Pm IST

 

November 28, 2021: Germany vs Egypt 19:30 Pm IST

 

 

Teams and Squads

In total, 16 teams are eligible to qualify for the final Junior World Cup. Defending champ India has already qualified for the final tournament.

 

Belgium: Thibeau Stockbroekx, Nelson Onana, Arno Van Dessel, Tobias Biekens, Sebastiaan Geers, Oman Duvekot, Emmanuel Cockelaere, Jeff De Winter, Pierre De Gratie, Dylan Englebert (Captain), Augustin, Louis de Backer, ik Van Cleynenbreugel, Boris Feldheim, Guillermo Hainaut, Lucas Putters, Thibault Deplus, Jeremy Wilber, Aemdonck.

 

Chile: Felipe Cubillos, Gabriel Carmona, Camilo Gaez, Nicholas Opazo-Ceicko, Estebán Valenzuela, Nicolás Binnebeek, Vladimir Kurian, James Vargas, Filippo Ambrosoli, Felipe Madrid, Pedro Correa, Leonidas Aceitón, Iccardo Ambrosoli, Alejandro Traba, Stéphane Binnebeek, Pablo Silva, Marcelo Martin, Kevin Palma, Ivan Menares, Victor Alemany, Nicholas Artiaga, David Sandoval, Matias Araya.

 

Malaysia: Muhammad Hafizuddin Othman, Adrian Andy Albert, Muhammad Zaimi Mat Deris, Mohammad Hairi Abdul Rahman, Muhammad Razie Abdul Rahim, Muhammad Marhan Mohd. Jalil, Zulpidaus Mizun, Syed Mohamad Syafiq Syed Cholan, Muhammad Najib Abu Hassan, Muhammad Aminuddin Mohd Zain, Muhammad Azri Hassan, Muhammad Najmi Farizal Jazlan, Nik Muhammad Aiman Nik Rozemi, Faiz Helmi Jali, Muhamad Ramadan Rosli, Mohamad Ashran Hamsani, Meor Muhammad Azuan Hassan, Norsyafiq Sumantri, Muhammad Firhan Ashaari, Muhammad Shahril Saabah, Faizal Saari, Tengku Ahmad, Tajuddin Tengku, Abdul Jalil.

 

South Africa: Bird taine (gk), Raath niel, Morgan guy (c), Ngubane senzwesihle, Posthumus cody, Jarvis peter, Van tonder Jacques, Le forestier cameron, De lora trevor, Simons marvin, Dewar matt, Campbell jared, Tun aiden, Wynford luke, Abdulla idrees, Kraai zenana, Ngcongo sihle (gk), Davies Joshua.

 

Poland: Gebler jakub (gk), Wiśniewski mateusz, Pawlak Robert, Jarzyński gracjan (c), Chumeńczuk Jakub, Pawlak maksymilian, Bembenek eryk, Wieczorek maciej (gk), Blaszkiewicz Julian, Kroma michał, Turij Dominik, Cyprych szymon, Mikołajczak Jakub, Pilaczyński szymon, Lange michał, Tyranowski szymon, Bembenek Tomasz, Rutkowski wojciech.

 

Canada: Mcculloch Flynn, Bird alexander, Dhillon roopkanwar, Buttar avjot, Davis sean, Syrros Nicolas, Sharma naman, Tardif christopher (c), Jacoby john, Singh ganga, Foong aaron, Childs rowan, Sidhu jyothswaroop, Jhamat manveer, Dhaliwal bhavdeep, Coombs zackary (gk), Kang tanvir, Goodwin daniel (gk).

 

India: Tiwari sharda nand, Chauhan prashant (gk), Moirangthem dinachandra singh inactive, Sanjay, Chirmako sudeep, Dhami boby singh inactive, Rahul kumar rajbhar, Singh maninder, Singh vishnukant, Pal ankit, Singh uttam, Pawan (gk), Jojo sunil, Manjeet, Moirangthem rabichandra, Lakra abhisek, Prasad vivek sagar (c), Siwach yashdeep, Gurmukh singh, Hundal araijeet singh.

 

France: Montecot lucas, Larnicol gaetan , Desgouillons mattéo, Delemazure brieuc, Branicki stanislas, Sellier corentin, Clément mathis, Piot paul, Verrier jules, Clément timothée (c), Marqué Benjamin, Xavier Gaspard, Gonessa raïfe, Haertelmeyer louis inactive, Igau Antonin, Jouin noé, Bournac jules, Assoignon Thomas, Maries matthieu (gk), De vaucelles guillaume (gk).

Netherlands: Jamie van Aart, Bram van Battum, Max de Bie, Brent van Bijnen, Menno Boeren, Daan Bonhof, Maarten Bruisten, Bouwe Buitenhuis, Valentijn Charbon, Simon Dalderop, Luke Dommershuijzen, Sam Figge, Pim Haring, Olivier Hortensius, Guus Jansen, Ties Klinkhamer, Silas Lageman, Floris Middendorp, Hidde Parlevliet, Alexander Schop, Sheldon Schouten, Sam Steins Bisschop, Duco Telgenkamp, Steven Verhoogt, Flip Wijsman.

 

Spain: Francisco Matorras, Aleix Vericat, Álvaro Portugal, Jordi Bonastre, Rafael Vilallonga, Ignacio Álvarez, Manuel Rodríguez, Guillermo Fortuño, Gerard Clapés, Pol Cabré-Verdiell, Ignacio Abajo, Pepe Cunill, Xavier Barutell, Pau Cunill, Borja Lacalle, Eduard De Ignacio-Simó, Oriol Bozal, Luis Calzado.

South Korea: Jang daehan (gk), Ryu inhwan, Hwang gyudong, Lee sungmin, Jeong jun seong, Kong yoonho, Park geonwoo, Yoo seung ho, Chun semin, Kim taeho, Hong jinyoung, Song haeseong, Lee seungwoo, Kim hyunwoo, Shin eunseop (gk), Bae soung min (c), Choi inhyeok, Cheon min su.

USA: Schiller dean, Motta henzor, Quaile finlay, Tarala Damien, Pouw willem, Henry jaden, Grewal mehtab, Kloen tymen, Sharma jatin (c), Kim tyler, Katz wyatt, Johal gurcharan, Baumgardner leo, Dykema corey, Singh amrinderpal, Zuzick Samuel, Schofield phil (gk), Chakraborty shomik (gk).

 

Pakistan: Waqar (gk), Aqeel ahmed, Rizwan ali, Shakeel moin, Latif adeel, Hammadudin Muhammad, Rana abdul (c), Shahid abdul, Ghazanfar ali, Umair sattar, Ishtiaq abdullah (gk), Ullah muhib, Abuzar, Hassan mohsin, Abdul manan, Abdul rehman, Khan roman, Abdullah Muhammad.

 

Egypt: Ali abdalla, Zaki omar, Elgandy Khaled, Bakr Youssef, Abass ahmed, Galal ahmed, Ragab hossameldin (c), Elganayni abdelrahman, Adel ziad, Saber moustafa, Awad Hussein, Hussien mahmoud (gk), Senousy Mohamed, Fahmy ahmed, Kamal said, Hosni Mohamed, Taha saber, Seleem mahmoud (gk).

 

Argentina: Hernando nehuen (gk), Zarate facundo (c), Stellato Bruno, Marcucci tadeo, Kruger joaquin, Fernandez mateo, Agostini franco, Domene lautaro, Garrone gaspa, Ibarra Ignacio, Toscani joaquin, Cabaña agustin (gk), Mahon tadeo, Nardolillo Ignacio, Sarto facundo, Ruiz Francisco, Mendez lucio, Capurro bautista.

 

Germany: Danneberg jean (gk), Struthoff Michel, Duckscheer Robert, Pfandt masi, Schwarzhaupt benedikt (c), Kleinlein erik, Kutter Christopher, Smith paul, Ludwig moritz, Siegburg maximilian, Barry antheus, Brinckman anton (gk), Holzmueller phillip, Schippan niclas, Schachner Mario, Müller hannes (c), Flatten aron, Poljaric matteo.

Exit mobile version